Dela nyhet
Nyförvärvet Johanna Siling efter premiären
26 sep 2022 0 kommentarer

I seriepremiären så vinner våra tjejer över Trosa med 8-3 och Johanna Siling står för 1 mål och 3 assist. Johanna har haft uppehåll ett tag från innebandy men kommer med en hel del rutin i bagaget från både SSL och det Estniska landslaget. Hon är en back med en otrolig blick för spelet. Hon är lugn, säker och har alltid ett spelalternativ.
Johanna nu är seriepremiären avklarad och du har hittat tillbaka till innebandyn. Vad säger du om matchen?
- En premiär där jag tycker att vi går ut starkt i första, spelar enkelt och hittar varandra bra, trots premiärnerver. I andra får vi inte lika bra koll på bollen och bjuder Trosa på några lägen. I tredje tar vi tag i matchen igen och sliter för varandra över hela planen vilket resulterar i en riktigt härlig vinst.
Det har ju varit en hel del nya ansikten för dig de senaste veckorna. Hur upplever du din första tid i nya klubben?
- Blev varmt välkomnad av både spelare, ledare och laganknutna redan från start. Det är ett superhärligt gäng så det känns väldigt bra!
Du har ju en hel del rutin från högre nivå sedan tidigare. Vad tror du att du kan du bidra med till ditt nya lag?
- Jag hoppas kunna bidra med lite lugn i avgörande och pressade lägen.
Vad är ditt bästa innebandyminne?
- Svårt att välja ett men något som alltid kommer ligga varmt om hjärtat är juniortiden i Lindås och junior SM med Pixbo. Första landskampen var också speciell.
Tack Johanna för att du delade med dig lite av dina tankar och lycka till i den svarta dressen!
/Michael Salovaara
Kommentarer