Prenumerera
Långintervju med Hovlund om landslag, utvecklingen och guldchanserna
Igår, 10:07
Till VM-kvalet i februari är det dags för Oskar Hovlund att dre på sig landslagströjan igen. Foto: Oxdog
Oskar Hovlund har under många säsonger varit en av Linköpings bästa spelare. Men de senaste säsongerna har han tagit nästa steg och etablerat sig i landslaget samt dominerat match efter match i SSL. Vi kollade läget med ”Ogge” för att se vad som tagit honom till ”next level” när han nu är inne på sin tionde SSL-säsong i Linköping?
Om vi börjar med landslaget. Grattis - du har precis blivit uttagen till VM kvalet i februari vilket kanske inte kommer bli dina livs tuffaste matcher (Island, Danmark och Lichtenstein) men vad skulle du säga att landslaget betyder för dig och din utveckling som spelare just nu?
-Tack, först och främst är det extremt kul att bli uttagen och få representera Sverige, det är ju en dröm man alltid har och haft som spelare och jag tycker det har rullat på bra för mig sedan jag kom tillbaka till landslaget och jag har kommit in i det bra. Angående utvecklingen så tycker jag att det har synts även i klubblaget då jag fått med sig ett helt annat tempo och driv i spelet när man får möta länder som Finland och Tjeckien och dessa matcher utvecklar mitt eget spel massor. Så att få spela med och mot de bästa spelarna i världen har gett mig väldigt mycket, vilket kanske inte är så konstigt.
Tittar vi framåt så är det ett VM i Finland i slutet av 2026 – hur mycket tänker du på VM spel som ett mål i din karriär?
-Det är klart att jag siktar på att komma med i ett VM och få representera sitt land där. Det är ju VM och World Games som är de större landslagsturneringarna och där vill jag finnas med. Men mycket är upp till mig att nu fortsätta att utvecklas och gör jag det så tror jag att jag har en stor chans att få spela VM, vilket vore grymt kul.
Vänder vi oss mer till Linköping så går det väldigt bra för er just nu (trea i tabellen och åtta vinster på de nio senaste matcherna) – kan du beskriva stämningen i laget och truppen just nu.
-Det är självklart så att stämningen i laget hjälps av att det går bra men jag tycker vi haft en riktigt bra känsla i gruppen ända sedan vi drog i gång denna säsong. Känslan är att de nya som kommit in i laget har hittat sina roller och vi har ett bra sätt att kunna och våga ställa krav på varandra och det gör mycket för ett lag. Vi är ändå 18-20 olika individer med olika känslor och det handlar om att vi ska komma ihop som ett lag och som sagt underlättas ju allt av att vi spelar bra och vinner matcher. Sedan är det mycket kvar av denna säsong och det lär komma tuffare perioder för oss någon gång under säsongen och då gäller det att vi kan stå upp och stötta varandra när det inte går lika lätt. Men jag är inte alls orolig att vi inte ska fixa motgångar heller.
Min känsla är att det finns en annan stabilitet och både högre högsta och lägsta nivå i Linköping denna säsong. Håller du med och vad är det som gör att det rullat på så bra denna säsong så här långt?
-Ja, jag håller med. Vi har tidigare varit stora och tunga Linköping men nu har vi utvecklat vårt sätt att spela innebandy på och spelar med mycket mer fart och har en mycket mer framåtlutad spelidé än vad vi haft tidigare säsonger vilket gett tydliga resultat. Så jag skulle säga att vi har tagit nästa steg framförallt i vårt offensiva spel samtidigt som vi har hittat tydliga roller i laget där alla har en uppgift att fylla. Sedan är det också så att vi fått in en grym målvakt i Tom (Tomas Jurco) som räddat oss i flera matcher när vi kanske gasat på för mycket och släppt lite för mycket lägen bakåt.
Serien har nyligen vänt men snart nog kommer det bli mer och mer slutspelssnack. Ni ligger trea i tabellen för tillfället så hur viktigt anser du att en topplacering för Linköping är när det kommer till att komma långt i ett slutspel? Ni fick en tidig försmak på vad ett slutspel kan innebära med fullsatta läktare när ni slog Kalmarsund i måndags – hur upplevs den inramningen och hur påverkar det dig och laget när det är 2200 hemmasupportrar på plats i Sporthallen.
-Det är klart att det är viktigt att få en extra hemmamatch i ett slutspel inget snack om det. Vi vet att vi är starka hemma och att få spela inför en fullsatt Sporthall med vår fantastiska hemmapublik gör många procent för vårt spel så det kan vara helt avgörande. Jag vill passa på att tacka just publiken för att det sluter upp för det är helt magiskt för oss spelare att springa in i hallen med massor av folk på läktarna så visst längtar jag redan nu till ett slutspel.
Vad gör Linköping säsongen 25/26 till ett lag som kan nå hela vägen i ett slutspel?
-Det är lite svårt att svara på men jag tycker vi känns mer stabila som lag på något sätt. Vi har en större trygghet och vi har ju haft några plumpar under säsongen som till exempel förlusten mot Visby hemma men känslan då är att vi fortsatt har en stor tro på oss själva och ingen viker ned sig och tänker att det ska fortsätta gå dåligt. Och under svackor i matcherna har vi också ett annat lugn där känslan är att ”vi har detta” även om vi spelar mindre bra en period under en match. Det är kanske det som skiljer denna säsong mot innan skulle jag säga.
Ser man mer till dig som spelare så har du alltid varit en av Linköpings viktigaste spelare men nu har du tagit dig till en helt ny nivå där epitet som ”ligans bästa spelare just nu” lyfts. Hur tänker du runt alla dessa hyllningar och hur påverkar det dig på planen?
-Först och främst är det sjukt roligt att folk pratar om en och uppskattar det man gör, så det är bara kul. Jag har ju lagt ned så enormt mycket tid genom åren på att utveckla mig som spelare så jag tar detta som ett bevis på att man gör något bra på planen.
Som 27-åring har du som sagt vuxit ut till en av SSL:s (och världens bästa) spelare. Vad är det egentligen som gjort att du tagit ett jättekliv i din utveckling de senaste säsongerna?
-Dels är det väl samtalet som kom från Brottman (förbundskaptenen för Sverige) om att han ville ha mig med i landslaget igen. Det gav helt klart en nytändning att få dra på sig Sverigetröjan igen för jag kände väl innan att jag stod och stampade lite på samma ställe utvecklingsmässigt och att jag var lite trött på vissa delar som man gjort säsong efter säsong. Sen att det började bra med landslaget med guldet i World Cup och att jag gjorde en bra turnering och fick stort ansvar gav mig ett stort självförtroende som jag tagit med mig till klubblaget och där utvecklat vidare. Så framförallt handlar det om att mitt självförtroende har stärkts och att jag inte håller tillbaka några delar i mitt spel utan bara kör på och gör det jag är bra på. Den värsta känslan som finns är när man sitter i omklädningsrummet efter en match och känner att man kunde och borde ha gett lite mer. Sedan har jag nog även med åldern blivit mer uppmärksam på vad kroppen behöver och inte behöver och fått en större förståelse för att jag måste ta hand om kroppen på bästa sätt för att prestera på topp och undvika skador. Vi har jättebra resurser runt laget i Linköping för att få hjälp med att förstå sin kropp och hur just jag ska träna men även vila för att nå mitt max. Alla i ett lag är olika individer och behöver då också träna och vila olika så det handlar om att lära känna sin kropp och hur man själv fungerar för att hitta sitt bästa jag på planen.
En fråga som ofta dyker upp är ju hur man blir en framgångsrik seniorspelare – så vad skulle du ge för tips till de unga spelarna som idag funderar på hur man bäst tar sig an framtiden som elitspelare i innebandy?
-Jag skulle säga att det handlar om att lägga ner den där extra tiden på att träna för att bli bäst. Jag som jobbar inom skolan vet ju att barnen idag sitter mycket med skärmar och de i stället skippar att sitta med mobilen eller något annat spel på datorn i 30 minuter och gör något aktivt i stället så ger det dem mycket. Det behöver inte ens vara innebandy utan bara en lite mer fysisk aktivitet. Idag finns det massor av möjligheter att träna själv på teknik, skott och klubbteknik utöver de vanliga innebandyträningarna och det krävs ju att du tränar mer tid än andra om du ska bli bättre än dem på innebandy, det är det enkla svaret. Men sen vill jag också lyfta att man inte ska känna en stress om man inte är bäst i unga år. Jag själv hade det tufft ända fram till sista åren på gymnasiet då jag till exempel inte blev antagen till NIU. Så här vill jag verkligen trycka på att alla utvecklas i olika takt och man ska aldrig ge upp sin dröm utan det handlar om att jobba på och till slut lossnar det om man lägger ned mycket tid på sin träning.
Ni har radat upp segrar på slutet (bland annat mot Storvreta, Växjö, Pixbo och senast Kalmarsund) och i morgon söndag kl 16:00 är det dags att möta Mullsjö hemma i Sporthallen. Vad blir viktig i mötet med dem?
-Jag hoppas och tror det blir en bra match med offensivt spel vilket det brukar bli mot Mullsjö och förhoppningsvis bra med folk på läktarna också. Mullsjö har vi ju mött X antal gånger genom åren och kanske byggt upp en liten rivalitet med. Båda vill givetvis vinna och ta poäng. Mullsjö vill skaka av sig lagen som jagar bakom i tabellen och vi vill fortsätta hänga med och utmana topplagen. Visst har vi pratat en del om hur Mullsjö spelar och det är relativt likt hur de spelat tidigare säsonger. Men vi fokuserar framförallt på vårt eget spel och att vinna matchen inför hemmapubliken.
Oskar Hovlund
27 år (född 1998)
Inne på 10:e raka säsongen i Linköpings SSL lag
Stats: 244 SSL matcher och 219 poäng. 50 Slutspelsmatcher och 48 poäng.
Landslag: 24 A-landskamper och 16 poäng
Moderklubb: Solfjäderstaden (Motala).
Text: Peter Lindsjöö, Kommunikatör Linköping Innebandy